Czapka kolarska – rodzaje i zastosowanie

Obowiązkowy element zestawu na rower, który przez wielu niesłusznie jest pomijany? To nic innego jak czapka kolarska, która występuje w co najmniej kilku odmianach dedykowanych do zastosowania w określonych warunkach.

Jakie są rodzaje czapek pod kask rowerowy i dlaczego warto je zakładać? Sprawdzamy to właśnie w tym wpisie!

Rodzaje czapek kolarskich – 4 najpopularniejsze rozwiązania

Czapka z daszkiem na rower

To model stworzony z myślą o dniach pełnych intensywnego słońca. Czapka rowerowa z daszkiem pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia przez piękną, acz utrudniającą widoczność pogodą i tym samym zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Zarówno samego rowerzysty, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Opaska na uszy sportowa

To znakomita opcja dla osób, które nie lubią czapek, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z zabezpieczenia głowy przed chłodem. Opaska na uszy sportowa gwarantuje właściwy poziom oddychalności oraz izolacji termicznej i wykonuje się ją z mocnych i wielozadaniowych materiałów.

Kominiarka

Dedykowana jest do użytkowania podczas najbardziej wymagających i trudnych warunków, gdyż taka czapka kolarska osłania nie tylko głowę, ale również całą twarz łącznie z ustami. Zazwyczaj wykonuje się ją z termoaktywnego materiału.

Czapka kolarska z kołnierzem

Ten typ czapki rowerowej to istne dwa w jednym, ponieważ łączy on w sobie cechy charakterystyczne dla czapki kolarskiej oraz… komina służącego do osłaniania szyi np. przed intensywnym wiatrem. Czapka kolarska z kołnierzem jest jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, ponieważ dodatkowy element ochronny można z niej odpiąć w dowolnie wybranym momencie.

Dlaczego warto zainwestować w czapkę rowerową?

Jak dotąd jeździłeś na rowerze w kasku? Choć taka praktyka jak najbardziej zasługuje na uznanie (i naśladowanie!) to miłośnicy oraz miłośniczki jazdy na dwóch kółkach powinni wzbogacić swój zestaw na rower także o czapkę kolarską.

Nie tylko dodatkowo zwiększy komfort termiczny, ale też w zależności od wybranego modelu poprawi komfort podczas jazdy w pełnym słońcu, przy bezpośrednim zderzeniu się z wiatrem czy też w trakcie dni, gdy przejażdżka rowerowa w spokojnym tempie lub trening kolarski wymaga założenia na siebie dodatkowych warstw izolujących od niesprzyjającej pogody.

Założona pod kask rowerowy czapka z daszkiem na rower osłoni oczy przed intensywnymi promieniami słońca, które mogłyby utrudnić skupienie oraz widoczność podczas jazdy, a także pomoże Ci się osłonić przed deszczem. Wybierając ten rodzaj czapki kolarskiej nie musisz martwić się o ewentualny brak dopasowania, gdyż projektuje się je w taki sposób, aby nie zahaczały one o skorupę kasku, co skutecznie mogłoby pogorszyć wygodę.

Czapka pod kask rowerowy sprawdzi się jednak nie tylko w sezonie letnim. Zapaleni amatorzy cardio na rowerze do swojej kolekcji dodatków powinni dodać także czapkę rowerową na zimę, która powinna być wykonana z higroskopijnego materiału, a więc takiego który posiada zdolność do chłonięcia potu czy wody. Szczególnie polecanym rodzajem czapeczek rowerowych na zimę są te wykonane z wełny merino, która w przeciwieństwie do bawełny nie chłonie wody niczym gąbka i tym samym znacząco nie zwiększa swojej wagi oraz nie sprawia, że ryzyko przeziębienia staje się realne. Czapka kolarska z wełny owiec merynosów jest nie tylko niezwykle miękka w dotyku, ale też odznacza się właściwościami szybkoschnącymi oraz bakteriostatycznymi, a jej dodatkowym atutem jest fakt, że zapewnia pożądane ciepło.