Co założyć pod kask narciarski?

Planowany od jakiegoś czasu wyjazd w góry na narty lub snowboard zbliża się wielkimi krokami i jesteś właśnie na etapie kompletowania swojego zimowego niezbędnika? Oprócz zapewniającej swobodę ruchów, izolującej od zimna oraz wodoodpornej odzieży i sprzętu do jazdy koniecznie pamiętaj także o niezastąpionych akcesoriach. Jednym z najważniejszych jest bezapelacyjnie kask narciarski, w który powinien zaopatrzyć się każdy miłośnik sportów zimowych niezależnie od swojego poziomu zaawansowania oraz wybranego stylu jazdy.

Dlaczego to właśnie ten element stroju narciarskiego oraz snowboardowego jest tak istotny i co założyć pod kask narciarski, aby czuć komfort oraz optymalne warunki termiczne podczas niemalże całodziennych szaleństw na stoku? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, a wszystko będzie jasne!

Kask narciarski: must-have czy zbędny dodatek?

Mimo, że nie istnieją przepisy prawa, które jednoznacznie nakazywałyby każdemu narciarzowi oraz snowboardziście jeździć w kasku, to na całe szczęście liczba świadomych fanów sportów zimowych zwiększa się z roku na rok i sami podejmują oni decyzję o wzbogaceniu swojego zestawu na stok o taki właśnie element. Dlaczego warto brać z nich przykład? Chociażby z tego względu, że życie potrafi pisać naprawdę różne scenariusze i nawet wtedy, gdy jesteśmy w 100 procentach pewni swoich umiejętności oraz zdolności do szybkiej i zdecydowanej reakcji nie możemy mieć pewności, że inni ”uczestnicy ruchu” na stoku również takowe posiadają i czy przypadkiem nie przedłużyli swojego pobytu w barze na stoku po to, aby uzupełnić poziom płynów alkoholem.

Jeżdżąc na nartach w kasku nie tylko skutecznie chronisz swoją głowę przed przykrymi i dotkliwymi konsekwencjami upadków (co jest bardzo cenną kwestią niezależnie od tego czy rozwijasz swoją prędkość na stoku do wartości sięgającej 30-40km/h, czy też jeździsz spokojnie), ale też zapobiegasz urazom i ograniczasz ich skutki. Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, na którą składa się odporna na uszkodzenia część zewnętrza wykonana zazwyczaj z wytrzymałego i trwałego włókna węglowego oraz znajdująca się w środku miękka pianka absorbująca wstrząsy każda osoba jeżdżąca na stoku w kasku może czuć się pewniej, a to bez wątpienia wpłynie na przyjemność i jakość jazdy.

Kominiarka narciarska czy czapka pod kask narciarski – co założyć pod kask narciarski?

Nie ma znaczenia czy w tym sezonie obierasz kurs na Kasprowy Wierch, Białkę Tatrzańską czy Dolomity – we wszystkich tych miejscach z bardzo dużym prawdopodobieństwem przyda Ci się nie tylko kask narciarski, ale także dodatkowe zabezpieczenie w postaci zakładanego pod spód akcesorium zwiększającego komfort cieplny. Mimo, że oczywiście życzymy Ci jak najlepszych warunków na stoku, to przy rozwijaniu większych prędkości, staniu w kolejkach do wyciągów orczykowych czy też krzesełek lub gondolek istnieje spora szansa, że po prostu… zmarzniesz. Między innymi z tego też właśnie względu sugerujemy Ci poważnie rozważyć zakup czapki pod kask bądź też kominiarki narciarskiej.

Pytanie tylko brzmi: co wybrać – kominiarkę pod kask narciarski czy jednak postawić na klasykę w postaci czapki narciarskiej? Już śpieszymy z odpowiedzią!

Wybór konkretnego rozwiązania powinien być przede wszystkim uzależniony od preferencji każdej, zainteresowanej osoby – jedni z pewnością od razu poczują, że kominiarka narciarska to właśnie to, a innym zdecydowanie wygodniej będzie w czapce pod kask narciarski. Czy w takim razie można tutaj jednogłośnie wyłonić zwycięzcę tego pojedynku? Poniekąd tak, ponieważ zdecydowana większość narciarzy oraz snowboardzistów w trosce o swój komfort wybiera właśnie… kominiarkę narciarską!

Wpływ na taką tendencję ma bez wątpienia fakt, że nawet najlepsza czapka pod kask narciarski od cenionego producenta wykonana z wysokiej jakości materiału może zacząć się przesuwać pod kaskiem i tym samym powodować dyskomfort. Co więcej, wybierając czapkę narciarską trzeba jeszcze zadbać o dodatkowe zabezpieczenie szyi przed silnymi podmuchami wiatru np. za pomocą bandany bądź specjalnie zaprojektowanego, oddychającego i utrzymującego pożądaną temperaturę komina.

Problem ten całkowicie znika wówczas, gdy zdecydujemy się na zakup kominiarki pod kask narciarski. Akcesorium zakrywające głowę, szyję, policzki, a w niektórych przypadkach również nos, dzięki zabudowanej i skutecznie połączonej ze sobą konstrukcji pozostaje na swoim miejscu przez cały czas użytkowania, a w połączeniu z odprowadzającym wilgoć oraz ocieplającym kaskiem tworzą godny uwagi duet.

Poszukując kominiarki pod kask narciarski (bądź też czapki narciarskiej) koniecznie zwróć uwagę na rodzaj materiału z jakiego są one wykonane. W tym przypadku klasyczna bawełna, która pochłania wilgoć niczym gąbka i nie odprowadza jej na zewnątrz raczej nie zda egzaminu – znacznie lepszym wyborem będzie projekt wykonany z nylonu, poliestru, poliamidu czy elastanu. Syntetyczne materiały radzą sobie znacznie lepiej ze skutkami aktywności fizycznej o zmiennej intensywności, a dodatkowo szybciej schną!