Kaszkiet – nakrycie głowy do zadań specjalnych

Obok kaszkietu nie można przejść obojętnie. To niezwykle popularne nakrycie głowy ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jeśli i Ty nie darzysz tego rodzaju czapki pozytywnym uczuciem, to może dlatego, że nikt nie powiedział Ci, jak go nosić? A nosi się go ze wszystkim! Kaszkiet ma uniwersalny fason, jest niezwykle wygodny i dodaje charakteru zarówno miejskim stylizacjom, jak i zestawieniom w sportowym duchu.

Od armii do cywila

Jak wiele najwygodniejszych elementów cywilnej odzieży, kaszkiet to projekt wojskowy. Jego historia sięga aż XVIII wieku. To okrągłe nakrycie głowy z podwiniętym daszkiem, zostało wprowadzone między innymi w armii polskiej i pruskiej, w miły dla oka i wygodny dla głowy sposób uzupełniając mundury. Kaszkiety szybko zyskały popularność wśród ludności cywilnej. Początkowo, w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, aby na początku XX wieku przenieść się, razem z falą imigrantów, do Stanów Zjednoczonych.

Nieśmiertelne lata 30.

W latach 30. XX wieku kaszkiet chciał nosić każdy, chociaż początkowo zarezerwowany był wyłącznie dla przedstawicieli arystokracji. Czas mijał, a kaszkiety pojawiały się na głowach kobiet, robotników, dzieci i… ulicznych cwaniaczków. Najczęściej występowały w szarej, jednolitej odsłonie lub wersji kraciastej.

Dobry latem, niezastąpiony jesienią

Ponieważ początkowo kaszkiety produkowano z wełny, nie sprawdzały się w całorocznej garderobie. Z czasem jednak rozpoczęto produkcję również z lżejszych i bardziej przewiewnych materiałów. Aby móc w kaszkietach cały rok, wystarczyło mieć w garderobie dwie sztuki – jedną na sezon jesienno-zimowy, drugą na okres wiosenno-letni. Dzisiaj także możesz nosić kaszkiet bez względu na porę roku. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, stworzonych z różnych materiałów, utrzymanych w różnej kolorystyce, a także w wersji dla kobiet oraz dla mężczyzn.

W kobiecym wydaniu

Kaszkiet damski posiada najczęściej dość swobodny fason i wyraźnie odróżniający się od reszty daszek. Jest świetną alternatywą dla zimowych czapek i modnym dodatkiem do stylizacji w cieplejsze dni. Różne modele posiadać mogą bardziej elegancki styl, albo też całkowicie luźny. Bez względu na to, na jaki krój się zdecydujesz, kaszkiet zawsze prezentuje się nieco ekstrawagancko.

W wersji męskiej

Kaszkiet męski posiada nieco odmienny krój od damskiego. Jest płaski, a część główna niemal w całości przykrywa daszek. Projekty dla panów najczęściej też występują w stonowanych, uniwersalnych kolorach, które bez problemu zestawisz nawet z formalnymi stylizacjami, eleganckimi płaszczami i marynarkami. Poza tym w ofercie sklepów znaleźć można kaszkiety męskie w kratę, które sprawdzają się w swobodnych, codziennych zestawieniach.

Mały zawadiaka

Na rynku nie brak również kaszkietów dziecięcych, zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Czapki te nie tylko są dla dzieci wygodne, ale przede wszystkim nadają im wygląd małych zawadiaków. Jeśli więc szukasz dla swojej pociechy dodatku, który podkreśli błysk w oku młodego poszukiwacza przygód, to nic nie będzie lepszym wyborem niż kaszkiet. Modele stworzone z myślą o dzieciach są zazwyczaj wyposażone w gumę, która pomaga czapce trzymać się na głowie.