Czapka do biegania – na co zwrócić uwagę?

Pogoda nie robi na Tobie najmniejszego wrażenia, ponieważ niezależnie od panującej obecnie pory roku oraz nieodłącznie wiążących się z nią charakterystycznych warunków atmosferycznych i tak zawsze starasz się znaleźć czas na ulubioną formę aktywności fizycznej jaką jest bieganie? Zapewne doskonale wiesz, jak ważną rolę w przypadku tego sportu odgrywają odpowiednio dobrane elementy garderoby – czy jednak buty do biegania oraz odzież sportowa wystarczą? Niekoniecznie…

Choć nie każdy przykłada wagę do akcesoriów zwiększających komfort podczas pokonywania krótszych i dłuższych dystansów w zmiennym tempie, to nie jest to postawa godna naśladowania. Zarówno podczas słonecznych dni, jak i tych, gdy temperatura nie zachęca raczej większości osób do treningu na świeżym powietrzu warto zabezpieczyć się w… czapkę do biegania, która bynajmniej nie pełni tylko i wyłącznie funkcji ozdobnej.

Jaką czapkę do biegania wybrać i czym kierować się przy poszukiwaniach tej najbardziej właściwej? Wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu.

Jak dobrać odpowiednią czapkę sportową do biegania?

Poszukując czapki do biegania męskiej lub czapki do biegania damskiej z pewnością od razu rzuci Ci się w oczy imponujący wręcz wybór, który z jednej strony sprawi, że zapewne uda Ci się znaleźć model spełniający wszystkie Twoje oczekiwania, ale z drugiej utrudni podjęcie decyzji. Jak więc zachować zimną krew i mieć pewność, że upatrzony model czapki do biegania faktycznie sprawdzi się podczas regularnych treningów, gdy dajesz z siebie wszystko i to m.in. właśnie od swojego stroju wymagasz dodatkowego wsparcia?

Funkcjonalność w danych warunkach atmosferycznych

Po pierwsze i najważniejsze, przeglądając propozycje czapek dla biegaczy dostępnych w sklepach online oraz stacjonarnie przywiąż wagę do tego, aby projekty, które masz na oku faktycznie były idealnie dopasowane do aktualnie obowiązujących (bądź mających lada moment nadejść) warunków atmosferycznych. Biegacze mają na tyle utrudnioną sprawę, że więcej szkody niż pożytku może przynieść noszenie zarówno zbyt cienkiej, jak i zbyt grubej czapki, dlatego też warto poświęcić chwilę dłużej na wybór odpowiedniej.

Wygoda przede wszystkim

Po drugie: nie kieruj się tylko i wyłącznie obowiązującymi trendami. Zmienna i kapryśna moda wcale nie musi być Twoim głównym wyznacznikiem przy zakupie czapki do biegania zimą czy latem. Fakt, że co druga osoba, którą spotykasz na swojej ulubionej trasie biega np. w czapce z daszkiem nie znaczy, że Ty również musisz się na takową zdecydować. Zamiast czapki z daszkiem do biegania wolisz sam daszek? Zakrywająca całą głowę czapka do biegania zimą cały czas zsuwa Ci się z głowy, co utrudnia skupienie? Wypróbuj równie funkcjonalną opaskę – to tylko i wyłącznie Twoja wygoda się tutaj liczy!

Odpowiedni skład materiałowy

Skoro wspomnieliśmy już o wygodzie… możesz o niej jedynie pomarzyć jeśli wybierzesz czapkę do biegania z nieodpowiedniego materiału, który np. nie odprowadza nadmiaru wilgoci na zewnątrz i sprawia, że przez cały czas trwania treningu biegniesz w mokrym nakryciu głowy. Aby uniknąć tego typu nieciekawego scenariusza zdecyduj się na czapkę sportową do biegania wykonaną z mikrofibry, poliestru, elastanu, wełny merino, polaru bądź thermonetu.

Zapewne zauważyłeś, że wśród polecanych materiałów zabrakło bawełny – nie jest to bynajmniej efekt naszego niedopatrzenia. Choć czaka do biegania zimą czy latem wykonana z tego rodzaju materiału z pewnością była by najprzyjemniejsza w dotyku, to niestety byłoby to jej jedyną zaletą. Bawełna chłonie bowiem pojawiający się na skórze na skutek wysiłku pot niczym gąbka i zupełnie go nie odprowadza na zewnątrz. W efekcie czego przez cały czas trwania biegu masz na czole zimny okład, który w połączeniu chociażby z intensywnym, zimnym wiatrem może zakończyć się zapaleniem zatok, które mogłoby Cię wyłączyć z regularnej aktywności na co najmniej kilka dni.