Co to jest bejsbolówka?

Sportowe początki

Historia tej słynnej czapki z daszkiem sięga XIX wieku. Bejsbolówki, jak sama nazwa wskazuje, były noszone przez graczy w baseball – stanowiły część ich stroju sportowego. Wyglądały inaczej niż te dzisiejsze: miały krótki, tekturowy daszek, którego zadaniem było osłonić wzrok graczy przed słońcem. Początkowo bejsbolówki produkowano w różnych rozmiarach, by pasowały na głowy o różnych obwodach, dokładnie tak, jak kapelusze. Pierwszym zespołem, który na boisku pojawił się w czapce z daszkiem, był nowojorski The Brooklyn Excelsiors. Miało to miejsce w roku 1860. Od tego momentu ten rodzaj czapki zaczął cieszyć się niesłychaną popularnością. Warto dodać, że bejsbolówki z czasem ewoluowały i przestały być szyte w różnych rozmiarach – z czasem z tyłu czapki pojawił się zapinany pasek, który pozwalał na regulację obwodu czapki i indywidualne dopasowanie jej do głowy zawodnika. Taki model czapki z daszkiem nazywa się snapbackiem.

Wiek bejsbolówki

Przełomowym momentem w historii bejsbolówki był rok 1954. Wtedy to amerykańska firma New Era rozpoczęła produkcję czapki z daszkiem o nazwie 59fifty. Do dziś ten model uważany jest za klasyczną czapkę bejsbolową. Jego charakterystycznymi elementami są sześciopanelowa, usztywniona  z przodu konstrukcja i guzik na środku. Dziś, w przeciwieństwie do besjbolówek produkowanych w latach 60, szyje się je z poliestru, ponieważ ten rodzaj materiału lepiej pochłania wilgoć. Wzrost popularności czapek z daszkiem jest ściśle powiązany z rozwojem firmy New Era, ich najsłynniejszym producentem. W 1979 roku firma zaczęła sprzedawać swoje produkty na szeroką skalę, co znacznie rozpowszechniło czapki z daszkiem w społeczeństwie amerykańskim.

Najsłynniejsza czapka w historii

Kolejnym ważnym momentem był dla bejsbolówki rok 1996. Reżyser Spike Lee poprosił wówczas New Erę o przygotowanie specjalnie dla niego czapki z logo NY Yankees  w kolorze czerwonym zamiast niebieskiego. Kiedy kibice zobaczyli go podczas World Series w personalizowanej czapce Jankesów, też zapragnęli mieć bejsbolówki z logo klubu w swoich ulubionych kolorach. Od tej chwili nastał czas prawdziwego urozmaicenia kolorów, a z czasem także wzorów czapek z daszkiem. Dziś czapka bejsbolowa to nie tylko wyraz sympatii dla ulubionego klubu. To także modny element stroju, który nadaje charakter wielu stylizacjom. Bejsbolówki noszą celebryci i trendsetterzy, nosi je także ulica. Są popularnym dodatkiem już nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet, które coraz odważniej łączą je z codziennymi strojami, utrzymanymi nie tylko w estetyce streetwearowej.

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Bejsbol%C3%B3wka

[2] http://czapkabejsbolowa.pl/