Co to jest uszanka?

Uszanka (ушанка [uˈʂan.kə]), inna nazwa to papacha.

Typowo męskie nakrycie głowy wywodzące się z Rosji. Uszanka jest noszona podczas zimy, w Federacji Rosyjskiej. Prawdopodobnie pochodzi od Mongołów, którzy ok. wieku XIII najeżdżali Ruś Kijewską. Dzięki temu, że świetnie izoluje przed zimnem, zyskała ogromną popularność na terenach byłych republik radzieckich: Ukrainy, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Bułgarii oraz Korei Północnej, Chin, Finlandii, a nawet Kanady czy USA (alaska). Popularna część zimowego umundurowania żołnierzy w Polsce.

Tradycyjnie uszanka szyta jest z futra króliczego lub piżmaczego. Nazwa wzięła się od klap, które mają za zadanie chronić uszy przed mrozem. W XIX wieku dodano do nich toczki, pozwalające na związanie klap na czubku, jeśli noszący chce odsłonić uszy. Uszanki okazały się niezastąpione w czasie wojny. Produkowano je miedzy innymi na potrzeby żołnierzy byłej armii Kołczaka (Armii Białej), dlatego na terenie Syberii nazywana jest kołczakówką. Później była częścią umundurowania Armii Czerwonej, a następnie również milicji. Do tej pory jest noszona przez siły zbrojne Rosji, jednak ze względu na wysoką cenę futra i duże zapotrzebowanie, zaczęto produkować je w wersji faux. Czapki z naturalnego futra pozostały noszone jedynie przez generalicję.

Uszanki w kulturze

Przez lata uszankę nosili politycy i generałowie. Wśród nich byli przywódcy komunistycznych państw: Lenin, Leoniw Breżniew, Kim Jong Il czy 38 prezydent USA – Gerald Ford.
Niestety uszanka ma raczej kiepską reputację, wynikającą z zachowania żołnierzy armii rosyjskiej. Obecnie ta piękna czapka często kojarzy się ze stereotypowym Rosjaninem, który lubi pić i, co trzeba przyznać, nie wygląda jak ikona stylu. Na obszarach wiejskich w czasie zimy często nosi się tanie wersje tego nakrycia głowy.

Uszanki w modzie

Uszankę można nosić na dwa sposoby: z zawiązanymi lub opuszczonymi nausznikami. Autentyczne, futrzane czapki są pięknym, niezwykle eleganckim i elementem męskiego stroju. Obecnie tradycyjna rosyjska czapka wraca do łask. Powstają również damskie wersje, tworzone z wysokiej jakości futer, nieco bardziej puszyste. Stały się elementem zimowego stroju modnych kobiet.
Często można też zauważyć celebrytów pokroju Jay-Z, którzy decydują się na uszankę.

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Uszanka