Funkcjonalność i styl

Podczas chłodniejszych miesięcy chroni głowę przed opadami atmosferycznymi i wiatrem (nie od dziś wiadomo przecież, że najwięcej ciepła ucieka właśnie tamtędy!), latem zabezpiecza ją przed słońcem ­– daje naszym oczom cień i osłania delikatną skórę twarzy, a także zapobiega udarowi słonecznemu. Czapka. Niezastąpiony element damskiej i męskiej garderoby od wieków pełniący różne funkcje, nie tylko tę wiążącą się z warunkami pogodowymi. To nakrycie głowy, przybierające nieskończoną właściwie liczbę form, jest także ważnym elementem ubioru i znaczącą częścią historii europejskiej i światowej mody. Czapka może być wszak noszona ze względów religijnych, kulturowych czy powiązanych z życiem zawodowym. Przykładowo – czapki służb mundurowych i wojska mają bardzo ściśle określony krój i kolor i mogą ją nosić wyłącznie uprawnieni przedstawiciele tych służb.

Czapka – zadania

Jakie dokładnie funkcje pełni to nakrycie głowy? Zanim się nad tym zastanowimy, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest czapka. Jak podają źródła: „to nakrycie głowy wykonane przeważnie z miękkiego materiału (czasami z twardymi wstawkami, takimi jak denko lub daszek)”. Jeśli zaś chodzi o zadania czapki, poza wspomnianą już ochroną przed czynnikami atmosferycznymi w pewnym stopniu zabezpiecza ona także przed naciskiem mechanicznym, pyłem i zanieczyszczeniami. Pozwala utrzymać włosy w ładzie. Pełni funkcję dekoracyjną – jest elementem stylu, manifestacją czyichś zainteresowań i lubianej przez niego estetyki. Nosi się ją ze względów religijnych, ale także medycznych. Poszczególne kroje czapek odpowiadają różnym grupom zawodowym, tak jak w przypadku budyniówki, czapki kucharskiej. Czapka może także być oznaką skromności, a jej noszenie wiąże się niejednokrotnie z przyjętą konwencją społeczną. Nierzadko jest także wyróżnieniem i pozwala odróżnić noszącego ją od reszty społeczeństwa, tak jak właśnie w przypadku czapek wojskowych.

Krótka historia

Czynniki, które wpłynęły na to, że ludzie zaczęli nosić czapki, to przede wszystkim potrzeba i moda. Pierwsze wyprodukowane czapki były niczym innym, jak okrągłymi kawałkami skóry. Następnie, z upływem stuleci, do czapki zaczęto dodawać kolejne elementy, a samo nakrycie głowy przybierało bardzo różne kształty. Stopniowo skórę zaczęły zastępować inne materiały, takie jak aksamit. Kiedy czapki robiono właśnie z tego tworzywa, pojawiła się potrzeba, by delikatny materiał nie opadał na włosy noszącego. Stąd w czapce wzięła się podszewka. To tylko niektóre z faktów, jakie można przytoczyć w kontekście historii tego fascynującego nakrycia głowy. Nie ulega wątpliwości, że czapki to temat rzeka i niewyczerpane źródło badań dla każdego pasjonata historii, etnografii czy historii ubioru.

Źródło:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Czapka