Jak dopasować czapkę do kształtu twarzy?

O tym jak dużą moc mają odpowiednie dodatki doskonale wie każda miłośniczka (oraz miłośnik mody). W sezonie jesienno-zimowym niezbędnym akcesorium, które nie tylko zapewnia skuteczną ochronę przed chłodem, ale również ożywia stylizacje jest czapka. Czym należy się kierować przy jej wyborze i które czapki najlepiej prezentują się na konkretnych kształtach twarzy? Zaraz wszystko stanie się jasne.  

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia jak właściwie sprawdzić jaki kształt twarzy posiadamy. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów jest związanie włosów w kok, a następnie dokładne przeanalizowanie w lustrze wyglądu swojego podbródka, strefy czoła oraz policzków. Jeżeli pomimo tego zabiegu nie udało Ci się ocenić do jakiego kształtu najbardziej zbliżona jest Twoja twarz, po prostu narysuj jej obrys na lustrze za pomocą zmywalnego pisaka lub szminki. Jeżeli chodzi o typy twarzy możemy mówić o pięciu podstawowych rodzajach: twarzy owalnej, okrągłej, prostokątnej, kwadratowej oraz trójkątnej.

Jaką czapkę wybrać do okrągłej twarzy?  

Jeśli jesteś dumnym posiadaczem (bądź posiadaczką) niskiego czoła, pucołowatych policzków oraz zaokrąglonego podbródka to wszystko wskazuje na to, że Twój kształt twarzy to twarz okrągła. Do tego kształtu doskonale pasują wełniane czapki beanie (zwane zamiennie krasnalkami bądź smerfetkami) oraz klasyczne czapki wywijane na dole, które są w stanie skutecznie wysmuklić twarz. Cały sekret tkwi tutaj w noszeniu czapki lekko na bakier, dzięki czemu buzia będzie wydawała się nieco smuklejsza. Jeżeli posiadasz okrągłą twarz możesz również zdecydować się na zakup beretu bądź też idealnego na jesień (i znakomicie wpisującego się w obowiązujące trendy) kapelusza z małym rondem.

Twarz trójkątna – czapka uszatka, kapelusz z szerokim rondem i…

Typowymi cechami twarzy trójkątnej jest wąski podbródek, zwężające się ku dołowi kości policzkowe oraz wysokie czoło. W przypadku tego typu twarzy dobrze jest wybierać czapki, które zrównoważą proporcje pomiędzy górną, a dolną częścią twarzy i tym samym odejmą jej nieco surowości. Posiadacze twarzy trójkątnej w sezonie jesienno-zimowym powinni rozglądać się za modnymi i cieplutkimi czapkami uszatkami, małymi kapeluszami, jak i przylegającymi do głowy kaszkietami. Z tym typem twarzy nie współgrają natomiast kapelusze z dużym rondem, a także czapki o luźniejszym kroju.

Twarz owalna, a idealne nakrycie głowy

Owalny kształt twarzy wyróżnia zaokrąglona linia włosów, lekko wydłużony podbródek oraz buzia zwężająca się ku dołowi. Trzeba przyznać, że w porównaniu z pozostałymi typami twarzy to właśnie twarz owalna zapewnia różnorodne możliwości stylizacyjne jeżeli chodzi o wybór czapki. Z tak subtelną i kobiecą twarzą pięknie komponuje się czapka z daszkiem, czapka uszatka, kaszkiet, kapelusz z szerokim rondem, czapka z pomponem, a także beret. Osoby posiadające owalną twarz mają wprost idealne warunki do tego by nosić czapki, dlatego jeżeli masz wątpliwości czy wybrana przez Ciebie czapka aby na pewno będzie Ci pasować, to w tym przypadku nie musisz się o to zamartwiać. Zarówno czapki męskie, jak i czapki damskie idealnie współgrają z owalną twarzą.

Męskie i damskie czapki do twarzy kwadratowej

Charakterystycznymi wyróżnikami twarzy kwadratowej są wystające kości policzkowe, niskie czoło oraz wyraźnie zaznaczony podbródek. Można pokusić się o stwierdzenie, że to wprost idealna twarz dla filmowego amanta, który posiada ostre rysy twarzy. Dobra wiadomość dla wszystkich kobiet i mężczyzn obdarzonych właśnie tym typem twarzy: z mocno zaznaczonymi rysami genialnie komponują się oversizeowe męskie czapki beanie, kapelusze z dużym rondem, a także noszone asymetrycznie kaszkiety. Stawiaj na kolorowe i wzorzyste modele, ale unikaj za to toczków, retro kapeluszy oraz małych i obcisłych czapek, które niepotrzebnie stłamszą Twoja urodę.