Co to jest bucket hat i do czego go nosić?

Najgorętsze akcesorium tego sezonu, które wbrew pozorom wcale zostało zaprojektowane z myślą o streetwearowej modzie? Chodzi oczywiście o bijące rekordy popularności nakrycie głowy w postaci bucket hat, który szturmem zdobył zarówno wybiegi najsłynniejszych projektantów mody, jak i ulice światowych stolic mody, które bardzo często decydują o tym czy dany trend faktycznie zasługuje na uwagę, czy też nie warto w ogóle brać go pod uwagę. Skąd właściwie wziął się bucket hat i czym go nosić? Zaraz wszystko stanie się jasne!

Jak farmerski kapelusz stał się ikoną streetwearu: co to jest bucket hat i jaka jest jego historia?

Historia tego niepozornego, przez jednych uwielbianego, a przez innych wprost przeciwnie, niewielkiego kapelusza rozpoczyna się już w 1900 (!) roku kiedy to bucket hat, czyli najprościej mówiąc kapelusz w wąskim, opadającym na oczy rondem oraz wysoką główką, stał się niemal nieodłącznym wyposażeniem… irlandzkich rybaków. Spędzający na połowach czasem nawet bardzo długie godziny rybacy potrzebowali okrycia głowy, które nie tylko zapewni im skuteczną ochronę przed intensywnymi promieniami słońca, ale również w razie potrzeby osłoni przed wiatrem, a nawet deszczem. Okazało się, że wykonane z wełny bądź tweedu bucket hat’y sprawdzają się w takich warunkach idealnie, a dzięki zawartości lanoliny posiadają one właściwości wodoodporne. Z czasem wieść o rybackich kapeluszach, które po złożeniu mieściły się w kieszeni rozniosła się po całym świecie. Bucket hat wyparł czapkę z daszkiem i trafił m.in. do wyposażenia amerykańskich oraz izraelskich sił obronnych biorących udział w wojnie w Wietnamie.

W końcu, w 1960 kapelusz w kształcie wiadra – bucket hat trafił do świata mody, a konkretniej do mody damskiej, gdzie oceniony został za fakt, że znakomicie współgra z ”bufiastymi”, uniesionymi fryzurami i nie tylko ich nie niszczy, ale co ważniejsze pięknie je podkreśla. Tweedowe, materiałowe oraz wełniane okrycia głowy upodobał sobie również świat filmu, który bez wątpienia przyczynił się również do ich rozsławienia o czym najlepiej świadczy fakt, że to właśnie tego typu kapelusz towarzyszył Sean’owi Connery w kultowy filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”.

Mimo, że bucket hat mógł pochwalić się naprawdę imponującą historią i nie narzekał na brak zainteresowania, to jednak prawdziwy przełom nadszedł ponad 80 lat po jego debiucie, czyli w 1980 oraz 1990 roku kiedy to przykuł on uwagę m.in. najpopularniejszych wówczas raperów oraz raperek (RUN DMC, Missy Elliot, LL Cool J) i tym samym na dobre zadomowił się w świecie streetstyle, gdzie pozostał zresztą do dziś i właśnie przeżywa swoją kolejną już młodość. Wszystko to ze względu na fakt, że jednym z najmocniejszych trendów tego sezonu jest moda inspirowana latami 90.

Do grona fanów kapelusza bucket hat możemy zaliczyć m.in. Rihannę (która w swojej kolekcji posiada imponującą liczbę futrzanych bucket’ów od marki Kangol oraz kapelusze ozdobione przyciągającymi uwagę grafikami), Justina Biebera, rapera i producenta P. Diddy’ego, Pharella Williamsa, modelkę Gigi Hadid, NAS’a, a nawet Brada Pitta. Dołączenie do tak znakomitego grona o bez wątpienia bardzo dobry pomysł, tym bardziej, że wspomniane okrycie głowy można stylizować na wiele sposobów.

3 pomysły na stylizacje w wykorzystaniem bucket hat   

Nowe wcielenie trenczu

Jak dotąd wydawało Ci się, że trencz i streetwearowe dodatki to raczej nie jest najlepszy pomysł? W takim razie jak najszybciej o tym zapomnij i idąc wzorem najpopularniejszych trendesetterek oraz trendsetterów, w sezonie jesiennym oraz wiosennym, zamień klasyczną czapkę z daszkiem właśnie na wędkarski kapelusz bucket hat. W połączeniu z dłuższym, sięgającymi za kolana trenczem np. w kolorze brązowym, camelowym lub też khaki (najlepiej wykonanym z eko skóry), kolorową, kontrastującą torebką (bądź męską nerką saszetką) oraz sneakersami lub nawet butami na obcasie ozdobiony monogramami bucket hat będzie prezentował się  naprawdę spektakularnie.

Streetwearowa klasyka

Innym sposobem na wystylizowanie wędkarskiego kapelusza w kształcie kubełka jest wykorzystanie go do streetwearowego outfitu. Modnym zestawieniem będzie tutaj chociażby połączenie oversizeowych, szarych dresów, białego lub czarnego, damskiego crop topu na ramiączkach oraz rozpiętej koszuli w kratę, która wygląda jakby została wyciągnięta z szafy brata, ukochanego mężczyzny lub taty oraz niskoprofilowych sneakerów i wykończenie całości np. futrzastym bucket hat’em.

W męskiej wersji streetwearowego fitu warto postawić na bluzę z kapturem, ciemne jeansy z prostymi lub nieco zwężającymi się ku dołowi nogawkami, oversizeową, pikowaną kamizelkę (np. w kolorze butelkowej zieleni lub czerni), wysokie kicksy inspirowane obuwiem do gry w koszykówkę oraz kolorowy, materiałowy bucket hat opatrzony logo ulubionego brandu.

Im dziwniej, tym lepiej

Czy bucket hat można łączyć także z oryginalnymi stylizacjami? Nie można, a nawet trzeba! Choć ten stylowy dodatek już sam w sobie jest statementem, to w połączeniu z przykuwającymi uwagę ubraniami wygląda jeszcze lepiej.

Bez obaw możesz go więc łączyć np. z dzianinowymi spodniami z szerokimi nogawkami w kolorowe pasy lub inne geometryczne kształty oraz dopasowaną koszulą, jak i dresową bluzą-sukienką, puchową, dużą kurtką, dresami i T-shirtem, a także kolarkami (biker shorts) zestawionymi z koszulką o kroju boyfriend. Świetnym pomysłem będzie również wykorzystanie kubełkowego kapelusza do stylizacji składającej się z neonowej bluzki, dzwonów rodem wyjętych z lat 90. oraz białych botków na klockowym obcasie.

Gdzie szukać kapeluszy bucket hat?

Tego typu projekty znajdziesz zarówno w najpopularniejszych sklepach odzieżowych, jak i w ofercie brandów, które specjalizują się w streetwearze (np. Sizeer, 50style, JD oraz Symbiosis) i w swojej ofercie posiadają jedynie akcesoria od najmodniejszych i najbardziej cenionych marek, takich jak Vans, Carhartt, Element, adidas czy Nike.