Chyba każdy z nas kojarzy ten osobliwy widok – żołnierz gwardii brytyjskiej odbywający wartę przed Pałacem Buckingham. Co go wyróżnia? Przede wszystkim oryginalny strój oraz czapka – bermyca. Bermyca to nakrycie głowy, które jest nieodłącznym elementem „Gwardii Królowej”. Co ciekawe, nie tylko brytyjscy żołnierzy nosili bermycę – można było ją spotkać również w wojskach Księstwa Warszawskiego. Co sprawia, że bermyca jest tak wyjątkowa?

Wyjątkowy element stroju

Historia bermycy sięga XVIII wieku – to wtedy po raz pierwszy zaczęto wykorzystywać ją jako element ubioru formacji wojennej. Czapka osiągnęła szczyt popularności w XIX wieku, kiedy to obecna była już w niemal każdej europejskiej armii. Bermycę najczęściej nosili żołnierze z oddziałów wyborowych: grenadierzy oraz strzelcy konni. Grenadierzy byli elitarną jednostką, której zadaniem był atak na bagnety. Bermyca obecna była również w polskim ubiorze wojennym – nosili ją chociażby Grenadierzy Księstwa Warszawskiego.

Różne rodzaje

Nazwa bermyca, inaczej Bärenmütze, wywodzi się od rodzaju skóry, z którego wykonywano czapkę – była to oczywiście skóra niedźwiedzia. Bermyce były całkowicie zrobione lub pokryte skórą niedźwiedzią  w oryginalnym kolorze, dzięki czemu zyskiwały charakterystyczny, ciemny kolor. Czapki różniły się wysokością oraz ozdobami. W polskim wojsku spotkać można było chociażby wysoką bermycę piechoty oraz niższą, szerszą u góry bermycę jazdy z pióropuszem umieszczonym na czubku głowy. Bermyce różniły się także ze względu na wykończenie – mogły mieć złote lub srebrne daszki lub blachy z emblematami.

Nie tylko w Londynie

Dziś bermyce kojarzą się głównie z oficjalnym strojem brytyjskiej „Gwardii Królewskiej” – specjalnej formacji wojskowej, chroniącej kompleks Buckingham Palace Detachment oraz St. James’s Detachment. Jednak Wielka Brytania to nie jedyne miejsce, w którym spotkać można żołnierza noszącego bermycę. Czapka wciąż obecna jest w oficjalnych strojach wojska Szwecji, Kanady, Belgii czy Dani. Ze względu na materiał, z którego wykonana jest bermyca, wiele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt sprzeciwia się dalszej produkcji czapek. W planach jest stworzenie i opatentowanie bermyc ze sztucznej skóry.

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Bermyca

[2] http://wojna.wikia.com/wiki/Bermyca

[3] https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia_staropolska/Bermyca

Podobne wpisy: